תפקידו וחשיבותו של האדריכל


אדריכלאדריכל (או ארכיטקט) הוא איש מקצוע אשר עוסק בתכנון מבנים, ומתמחה לעתים קרובות בעיצוב פנים, אדריכלות נוף או תכנון ערים, שכן מדובר במקצוע רב תחומי. עד למאה ה-19 היה האדריכל אמון הן על שלבי התכנון של פרויקט הבנייה והן על שלבי הביצוע שלו, אולם במרוצת השנים פינו האדריכלים את מקומם למהנדסי הבנייה בכל הנוגע לתהליכי הביצוע.
 

כיום הם עוסקים בעיקר בתכנון ועיצוב המבנה בהיבט החזותי, תוך התאמתו אל הסביבה ולקוחותיו, בעוד שמהנדס המבנים אמון על תכנון הקונסטרוקציה מבחינה טכנית מעשית וגורם שלישי אחראי לניהול תהליכי הבנייה בפועל.
 

ההכשרה בתחום האדריכלות בישראל היא מקצועית ואקדמית ביסודה, ואורכת חמש שנים באחד מהמוסדות להשכלה גבוהה בישראל, בהם הטכניון, אוניברסיטת תל אביב, בצלאל ועוד.
 

תכנון המבנה וחלוקתו לחללים שונים


רונית טל, בעלת משרד מוביל לאדריכלות ועיצוב פנים, שדורגה בישראל כאחת מהאדריכלים המובילים והמשפיעים ביותר בישראל על ידי אנשי מקצוע, הוצאות ספרים ומגזינים לבניין ודיור, מסבירה שמסלול הלימודים חושף את הסטודנטים לשדות ידע נרחבים, החל מפיזיקה ותורת החומרים ועד לתולדות האמנות ועיצוב תעשייתי, במטרה להרחיב ולהעמיק את גבולות הידע, להבדיל ממקצועות אחרים הנוטים להתמקצע בתחום ידע צר וממוקד.
 

האדריכלית רונית טל מציינת שהאדריכל אחראי, למעשה, לתכנון המבנה ואופן חלוקתו לחללים שונים, לרבות תכנון האלמנטים העיצוביים, החיפוי וכיוצא בזה. כל פרויקט הנו רב שלבי, כשבשלב הראשוני נדרש האדריכל להגיע אל השטח לצורך בדיקת תוואי הקרקע, הבנת דרישותיו של הלקוח ומתן חוות דעת ראשונית.
 

המטרה: ליצור איזון הרמוני מרשים ומעניין


בשלבים העוקבים מתכנן האדריכל את הפרויקט בעזרת שרטוטים ואו תוכנת מחשב והדמיה, כשהשלב האחרון כרוך בטיפול בהליכים ביורוקרטיים מול הרשויות וגורמים נוספים לצורך קבלת האישורים המתאימים והוצאת הפרויקט אל הפועל. האדריכלית רונית טל מדגישה שעל כתפיו של האדריכל רובצות משימות מאתגרות רבות, כשאחת החשובות שבהן נוגעת לחלוקה הנכונה של החלל ולחיבור שבין החללים למיניהם, תוך כדי אפיון כל חלל במטרה ליצור איזון הרמוני מרשים ומעניין.
 

הדבר דורש מומחיות אסטרטגית שמתמקדת, מצד אחד, בניקיון צורני ופלרטוט עם הקווים, הנפחים המשאבים והצבעים, וחפה מאידך מכל עיצוב מעמיס תוכן, קשקשת מיותרת או רעש עיצובי. לדברי רונית טל, המגמה הבולטת כיום בתחום היא האדריכלות המודרנית המינימליסטית שדוגלת בבנייה פשוטה, ברורה, גאומטרית ופונקציונלית בלתי מתפשרת שמעניקה אווירה של יוקרה מוקפדת, אך בו זמנית גם מקרינה אל חלל תחושה של שלווה הרמונית ומאוזנת, תוך מקסום האפשרויות הטמונות בכל פרויקט.