חושבים לבנות את בית החלומות? כל מה שכדאי שתדעו על אדריכלות ועיצוב פנים

אדריכלות ועיצוב פנים רונית טל
בניית בית נחשבת לאחד מהאירועים המשמעותיים ביותר במהלך החיים, ובתוך כך נוטלות משפחות ישראליות רבות התחייבויות כספיות גדולות, משאבי אנרגיה וזמן לא מבוטלים.

 

בהגיען לשלב זה, תרות המשפחות אחר איש המקצוע שיתכנן ויבנה למענן את בית החלומות. עם זאת, בקרב הציבור הישראלי קיים בלבול בין אדריכלים למעצבי פנים, כשמדובר, למעשה, בשני תחומי מקצוע שונים.

 

רונית טל, המחזיקה במשרד "אינטרני" לאדריכלות ועיצוב פנים ושדורגה ברשימת עשרת האדריכלים המשפיעים ביותר בישראל מטעם מגזין בניין ודיור והוצאת הספרים לאדריכלות ע"ש אורלי רובינסון,

מסבירה שהטשטוש בין התחומים נובע מכך שהם נושקים זה לזה ומשולבים באמנות, כששניהם עוסקים בתכנון חללים ועיצובם.

 

 

ההבדלים שבין אדריכל למעצב פנים


יישנם כמה הבדלים ברורים בין אדריכלות ועיצוב פנים החל מהעובדה שהאדריכלות דורשת לימודים אקדמיים (תואר b.arch) לעומת עיצוב פנים הכרוך בלימודי תעודה באחת מהמכללות השונות, ועד לסמכויות המואצלות על כל אחד מבעלי התפקידים.

אדריכלות ועיצוב פנים רונית טלהאדריכלות עוסקת, בין היתר, בתכנון ועיצוב מעטפת הבניין והחלל המרחבי ברמת המקרו, בעוד שעיצוב הפנים מתמקד בחללים הפנימיים של המבנה, תוך מתן תשומת לב יתרה לכל הצרכים הנפשיים והפיזיים של אלו הצפויים לשהות באותם החללים עד לפרטים השוליים והקטנים ביותר.

מבני המגורים בישראל נשענים בדרך כלל על תכנון אדריכלי סטנדרטי, תוך שהמפרט המאושר עומד בכל התקינות והדרישות המעוגנות בחוק. עם זאת, הדירות המתוכננות בהיבט האדריכלי על פי שטנץ סטנדרטי אחיד אינן בהכרח מותאמות באופן גורף אל כל צורכיהן הספציפיים של כל משפחה מבין עשרות המשפחות העומדות להתגורר בהן.

 

המטרה: להתאים את הבית אופטימלית לצורכי המשפחה


רונית טל מסבירה שעל אף שמדובר בדירות זהות מבחינת המפרט ההנדסי, כל משפחה מתאפיינת בדפוסי התנהגות, טעמים, הרגלים וצרכים האינדיבידואליים רק לה בלבד, כאשר החלל הפנימי ואופן עיצובו אשר מותאם לאדם מבוגר המתגורר בגפו לא בהכרח יתאים למשפחה בעלת צרכים מיוחדים או זוג צעיר עם כמה ילדים.

לצורך זה בדיוק, כדאי להסתייע בשירותיו של איש מקצוע מתחום האדריכלות ועיצוב פנים על מנת שיתאים אופטימלית את הבית לצורכי המשפחה ולאפשר לה להתנהל בחיי היומיום בדרך מיטבית, תוך שימת דגש למגוון רחב של משתנים כמו הנדסת האנוש, לפונקציונליות ופסיכולוגיית האווירה כאל חליפה הנתפרת לה אישית, ולקיחה בחשבון את הצרכים העתידיים של המשפחה שעשויים עם הזמן להשתנות.