בונים או משפצים בית? כל מה שצריך לדעת על אדריכלות ועיצוב פנים

 

אדריכלות ועיצוב פנים 2במידה ואתם עומדים לקראת בניית בית חדש או מתכננים לשפץ בית קיים, לבטח נתקלתם בביטוי "אדריכלות ועיצוב פנים", וייתכן גם שאינכם מודעים להבדלים שבין שני התחומים הללו ומתחבטים בדילמה הנוגעת לשאלה האם להסתייע בשירותיו של האדריכל או שמא כדאי דווקא של מעצב הפנים?
 

לדברי רונית טל, שהקימה את המשרד המוביל "אינטרני אדריכלות ועיצוב בע"מ", עיצוב הפנים מהווה ענף אשר צמח והתפתח מתוך עולם האדריכלות, וזו, למעשה, הסיבה לטשטוש הגבולות שבין שני התחומים.
 

עם זאת, בעוד שעיצוב הפנים שם את המיקוד בעיצוב החללים הפנימיים בלבד, תוך התייחסות אל הצרכים הפיזיים והנפשיים של אלו הצפויים לשהות או להתגורר באותם החללים הבנויים, האדריכלות עוסקת הן בתכנון והעיצוב של החללים הפנימיים והן בתכנון מבנים שלמים.
 

ההבדל שבין אדריכל למעצב פנים


בכל הנוגע לבחירת איש המקצוע הנכון מתחומי אדריכלות ועיצוב פנים, מסבירה רונית טל שהבחירה מותנית באופי הפרויקט שלשמו נזקקים לבעל מקצוע, ובמידה ועולה הצורך בשיפוץ החלל הפנימי של הדירה, ללא תלות בגודל הדירה או בהיקף השיפוץ, אזי מעצב פנים עשוי בהחלט להתאים למשימה.
 

ואולם, במקרים בהם מדובר בבניית מבנה חדש או לחלופין בהוספת אגף נוסף ואו אלמנטים חיצוניים אל המבנה הקיים, חובה לשכור את שירותיו של האדריכל, שכן יש לו הן את הידע המקצועי לצורך זה והן את ההסמכות הנדרשות על פי חוק לעיסוק בהיבטים הללו.
 

חשוב להדגיש שלאדריכל ישנן הסמכות ברורות ומוגדרות על פי חוק, ואין אדם רשאי לכנות את עצמו בתואר "אדריכל" מבלי שרכש את ההשכלה המתאימה וההסמכות הנדרשות.
 

ההיבט הפונקציונלי: לא רק התמקדות בעיצוב חללים נאים ועכשוויים


רבים נוטים להקל ראש ולהתייחס אל אדריכלות ועיצוב פנים כאל שני תחומים העוסקים בסגנונות עיצוביים וטעמים אישיים, תוך התעלמות מההיבט הפונקציונלי. עם זאת, לעתים קרובות עשוי ההיבט הפונקציונלי להוות גורם אשר משפיע משמעותית על אופן ההתנהלות העתידי של המשפחה בחיי היום יום ואיכות החיים שלה.
 

תחום האדריכלות ועיצוב הפנים עוסק, אמנם, בעיצוב חללים נאים ועכשוויים, אך הוא עדיין מתמקד בהיבט הפונקציונלי ומותאם לענות על כל צורכיהם הפרטניים של דיירי הבית, שכן לכל משפחה יש את הצרכים, ההרגלים ואורח החיים האינדיבידואליים שלה, גורמים שיש לשים עליהם את הדעת, כבר בשלבי התכנון.
 

אחת מן הדוגמאות הקלסיות נוגעת לסיטואציה שבה אחד מבני המשפחה מוגבל פיזית או בעל צרכים מיוחדים. במקרה זה, התכנון דורש התייחסות למרכיבי המגבלה, ועשוי לכלול התאמת מעברים, התאמת גבהים, הרחבת פתחים וכיוצא בזה.