איך אדריכל הופך דירה קטנה למרווחת?

איך אדריכל הופך דירה קטנה למרווחת?

 

אדריכלהתחדשות היא דבר חשוב בחיים, היא מכניסה איתה אנרגיות חדשות, אוירה של שמחה, חמימות ופתיחות. ההתחדשות מוציאה אותנו מהרוטינה, ומייצרת גיוון. כל אדם אוהב להתחדש ולגוון, והגיוון הזה חשוב במיוחד כשאנו חיים בדירה קטנה. אדריכל טוב ומקצועי יכול בקלות להכניס רוח התחדשות ושינוי בדירה בעלת שטח קטן, תוך ייעול ומיקסום של השטח ויצירת תחושה של מרחב. רונית טל, בעלת משרד אדריכלות מוביל, אספה עבורכם מספר טיפים שימושיים לחידוש דירה קטנה.

 

עבודתו של אדריכל בדירה קטנה

 

כל תהליך התחדשות מתחיל בתכנון מקדים. אדריכל צריך לבדוק בתכנון מה אני רוצה להשיג ואיך אני מתכוון להשיג אותו. כשמתכננים דירה קטנה יש לקחת בחשבון את גודל השטח, ולראות איך אנחנו יוצרים אשלייה של שטח גדול יותר, איך הופכים את החללים למרווחים, וכיצד הופכים את הדירה לפרקטית למרות גודלה. ישנם כמה כללים בסיסיים שיכולים לסייע וליצור את שלושת הפרמטרים הללו, ועם תכנון חכם הלוקח אותם בחשבון, ניתן להתחיל לשפץ ולהפוך את הדירה לבית מחודש ואחר.

 

ביטול מרפסות

 

הבנייה הישנה בארץ התאפיינה בריבוי מרפסות. מרפסת בצמוד לסלון, עם דלתות זכוכית המפרידות בין שני החללים, ולעיתים אף מרפסות צמודות לחדרי השינה או למטבח. ביטול המרפסות שאינן הכרחיות וצירוף שטחן לחלל הצמוד יגדיל את החללים באופן משמעותי. גם מרפסת שירות הצמודה לחדר אמבטיה קטן ניתן לבטל ולהגדיל בכך את שטח האמבטיה, כשאנו משאירים מקום למכונת הכביסה והמייבש.

 

איחוד חללים וביטול חללים מיותרים

 

אפשרות נוספת היא איחוד חללים שאינם מחייבים הפרדה, או ביטול חללים. למשל, מטבח, פינת אוכל וסלון יכולים בקלות לייצר תחושה של מרחב עם ביטול הקירות ביניהם. ניתן לתחם את החללים באמצעות מחיצות נמוכות, כמו אי מטבח או דלפק אכילה, או קיר נמוך ומדורג. בנוסף, אם אין שימוש לכל חדרי השינה, ניתן לשבור קיר בין שני חדרים ולהפוך את שני החללים לחדר אחד גדול.

 

בחירות קטנות שעושות את ההבדל

 

ישנם דרכים רבות נוספות ליצירת המרחב, את כולן מכיר אדריכל טוב. ביניהם התקנת חלונות גדולים, תכנון חדרים מלבניים ולא בצורת ריבועים, שימוש במרצפות בהירות וצבעית הקירות גם הם בצבעים בהירים. להקפיד שאין שימוש במספר צבעים בחלל, אלא צבע אחד היוצר שילובים של מספר גוונים השייכים לו ועוד.